EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


„Pohled člověka bude vždy omezen, pokud nevystoupí ze své komfortní zóny. Miluju ten příměr, vždycky si ho opakuju a tím si připomínám, abych šel dál, učil se a neomezoval svou či společnou vizi.“

Nestává se nám tak často, že bychom si mohli popovídat s člověkem, který dokázal přetvořit své sny v dokonalý úspěch, s odborníkem. Založil stále rostoucí a profitující firmu, jejíž výrobky zná celý svět. Výjimečnost tohoto sympatického muže podtrhuje milý úsměv, skromnost, ochota a rychlé a přesné jednání, jehož jsme byli při našem rozhovoru svědky.

Otázky kladl: Rudolf Stáhlich, odpovídal: Dayong Li, www.venuslens.net, www.facebook.com/venuslaowa, velké díky za pomoc při rozhovoru patří Fion Wanové.

_BSR4_small2.jpg

Vážený pane, děkuji vám za poskytnutí rozhovoru. Jste zakladatelem, ředitelen a šéfem vývoje společnosti Venus Optics, která vznikla v roce 2013 a velmi rychle se stala díky optickým výrobkům známou po celém světě. Povězte našim čtenářům něco z její historie.
Děkuji za váš zájem o Laowu a za poklonu. Vážím si této příležitosti hovořit o firmě. Naše historie? To je snaha a úsilí o vývoj stále inovativnějších produktů a vytváření nejlepších nástrojů pro fotografy.

Jste vystudovaný inženýr optoelektroniky. Už na studiích jste podnikal, či to jenom plánoval?
Vystudoval jsem a stal se optickým inženýrem v jedné z největších světových společností na výrobu objektivů. Vyvinul jsem velký počet vysoce kvalitních produktů pro některé známé značky. V té době mě ale ještě nenapadlo zahájit vlastní podnikání. Když jsem lépe porozuměl fotografickému trhu a potřebám uživatelů, došlo mi, že neexistují téměř žádné tržní nabídky, které by uspokojily potřeby fotografické kreativity. Hlavní značky soutěží pouze o specifikaci objektivu, zpracováním a cenou, ale podle mě nereagují na skutečné potřeby fotografů a jejich profese. To vede k mnoha podobným produktům na trhu. Nabízejí pouze lepší nástroje pro fotografy, nikoli novinky pro
inspiraci a kreativitu jednotlivců. Byl jsem v té době jen jedním z členů velkého týmu a měl jsem mnoho omezení při vývoji nového typu produktu. Chtěl jsem se z týmu vymanit a realizovat svůj šílený nápad vytvořit něco inovativního pro trh, proto jsem založil značku Laowa.

_BSR4_small2.jpg

Název Laowa znamená stará žába. Proč?
Když si začneme povídat o Laowě, je před námi velmi zajímavý příběh. Laowa je totiž moje přezdívka na čínských sociálních sítích. Znamená v čínštině old frog neboli stará žába. Existuje čínský idiom žába ve studni. Kdysi dávno existovala žába, která žila na dně studny. Ta byla jejím celým světem a žába chápala svět pouze z jediného pohledu po otevření studny. V přeneseném slova smyslu to znamená, že pohled člověka bude vždy omezen, pokud nevystoupí ze své komfortní zóny. Miluju ten příměr, vždycky si ho opakuju a tím si připomínám, abych šel dál, učil se a neomezoval svou či společnou vizi.

Už je mi 40+. Myslím, že už nejsem mladý člověk, tak si říkám Laowa. Přestože jsem býval i na „dně studny“, stále se dívám nahoru na oblohu a mířím výše a dál. Jak už jsem řekl, stále si to připomínám a nepřestávám se učit, abych se stal ještě lepším člověkem. A tak se stalo, že na čínských sociálních sítích už každý ví, že tyto inovativní objektivy vyrábí osoba jménem Laowa, a prostě používám tuto přezdívku coby název značky.

V současnosti, jestli se nepletu, máte vyvinuto a na trhu minimálně dvacet typů objektivů různých rozsahů, navíc každý většinou pro více bajonetů. Který z vašich objektivů vám dal nejvíce práce při vývoji?
V posledních letech jsme vyvinuli mnoho objektivů od makra až po širokoúhlé a zoomové. Obecně řečeno je konstrukce objektivu a jeho design pro bezzrcadlovky jednodušší než pro digitální zrcadlovky, a to díky menší vzdálenosti od snímače. Kratší vzdálenost znamená u širokoúhlého i u makroobjektivu menší omezení. Dalším faktorem je velikost bajonetu: čím je větší, tím snazší je navržení designu. Laowa nabízí u každého svého modelu mnoho variant bajonetů, takže v okamžiku, kdy se nám podaří vytvořit optickou konstrukci pro malý průměr, u většího bajonetu určitě nebude problém.
Když bych měl odpovědět na otázku, který objektiv se nám vyvíjel nejobtížněji, řekl bych, že se jedná o náš model 15 mm f/4,5 Shift Zero-D. Vzdálenost příruby pro systém DSLR je tu relativně velká. Funkce posunu vyžaduje velký obrazový kruh, tedy prostor. Byla to velká výzva a v tomto případě existovalo více dílčích výzev, ať už se to týkalo konstrukce nebo výroby. Při jeho navrhování jsme měli tři hlavní problémy: long flange distance, omezení velikosti obrazového kruhu a ultraširoký úhel. A jeho výroba byla další výzvou: museli jsme zajistit přesnost a stabilitu mechanismu posunu.

_BSR4_small2.jpg

Který z objektivů máte nejraději a proč?
Osobně se mi nejvíc líbí 7,5 mm f/2, protože zcela mění pohled fotografů na velké rozměry ultraširokoúhlého objektivu. Je lehký a kompaktní, díky čemuž se snadno přenáší
a je vhodný pro každodenní focení.

Fotografujete? Co nejraději?
Nejsem dobrý fotograf stejně jako člověk, který dokáže stavět výkonná auta, a přitom nemusí nutně být dobrým závodníkem. Fotograf potřebuje silné tvůrčí prostředí a umělecký vkus. Nejsem ten typ, a proto nejsem ani profesionální fotograf. Fotím pouze momentky a rodinné fotografie.

Vaše objektivy jsou propracované a vhodné převážně pro bezzrcadlovky. Asi současnému vývoji hodně věříte. Myslíte si, že digitální zrcadlovky zaniknou?
Nemyslím si, že digitální zrcadlovky zmizí, budou dál existovat společně s bezzrcadlovými fotoaparáty, ale jejich počet bude klesat. Zavedení bezzrcadlových fotoaparátů má splnit potřebu minimalizovat hmotnost fotografických přístrojů. Jsme si této potřeby vědomi, bereme ji v úvahu a velikost i hmotnost považujeme za nejdůležitější faktory pro design našich objektivů. Nedávalo by smysl, abychom vyrobili velký objektiv pro bezzrcadlovku a současně mluvili o konci s celkově objemným a těžkým fotografickým
systémem.
Bavíme-li se ale o dlouhých ohniskových vzdálenostech objektivů digitálních zrcadlovek v porovnání s těmi bezzrcadlovkovými, nenajdete v jejich optickém designu žádný rozdíl. Díky tomu nemá bezzrcadlový objektiv žádnou konkurenční výhodu, pokud pro něj vyrábíte teleobjektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností.

Digitální zrcadlovky mají optický hledáček TTL, který vám umožňuje dívat se skrz objektiv a přesně zkontrolovat, co objektiv promítá na snímač. Optické hledáčky nespotřebovávají žádnou energii a tuto funkci v bezzrcadlovkách samozřejmě nenajdete.

Myslím si, že se fotografický průmysl zmenšuje. Někteří lidé nemají tak velké nároky a příliš nepožadují kvalitu obrazu, takže jsou spokojeni s tím, co nabízejí mobilní telefony. Stále však existuje hodně jedinců, kteří hledají vysoce kvalitní obraz a k tomu potřebují příslušné vybavení, což na druhou stranu pomáhá k udržení fotografického trhu. Celkově jsem ohledně trhu digitálních zrcadlovek stále optimistický. Velikost trhu samozřejmě nebude stejná jako dříve.

_BSR4_small2.jpg


Česká republika je malý trh s velkou fotografickou tradicí. Vaše objektivy si čeští fotografové oblíbili díky tradiční konstrukci a designu a také dobrému poměru výkonu a ceny. Budete i dál pokračovat v tomto trendu, nebo svou produkci rozdělíte třeba na dvě linie pro hobby a pro profesionály?
Upřímně vám děkuji za laskavá slova uznání. Každý z objektivů Laowa něčím jedinečný a má fascinující vlastnosti. I když někdy vypadají třeba i šíleně, mají své přesně specifikované funkce, které fotografové požadují. Některá naše futuristická skla nejsou jen výsledkem našich nápadů, ale vycházejí z ohlasů velké řady zákazníků. Náš tým se s nimi ve všech zemích spojí, zkoumáme potřeby trhu a nasloucháme koncovým uživatelům. Díky jejich znalostem a technologii optiky proměňujeme nápady fotografů ve skutečný produkt. Jakmile postřehy uživatelů uskutečníme, dáváme na trh mnohdy ohromující a jedinečný produkt.
Ano, budeme i nadále vytvářet objektivy s dobrým poměrem ceny a výkonu, které mohou kreativně inspirovat jak fanoušky, tak profesionály.

Nebyli bychom předním světovým médiem a členem EISA , abychom se nezeptali na letošní očekávané novinky. Můžete něco z vašich plánů prozradit?
Velmi rád se podělím o exkluzivní zprávu z produktového plánu. Chceme vyvinout více špičkových cine objektivů. Doufáme, že tím rozšíříme náš úspěch z oblasti fotografie i na trh s objektivy pro video a film.

Přeji hodně zdraví a štěstí a těším se na případné další rozhovory.
Děkuji, bylo mi potěšením si s vámi povídat.