EKG s.r.o. - zastoupení LAOWA pro ČR a SK Gočárova třída 1105
Hradec Králové, 500 02

telefon: +420 495 538 132
email: info@ekgfoto.cz
www: www.laowa-objektivy.cz


Laowa Argus 28 mm f/1,2 FF Tohle sklíčko není pro starý

Boris Stojanov

Tentokrát se čínští inženýři sešli na pondělní poradě, přednesli všechny svoje návrhy a z košíku s názvem „divná ohniska“ vytáhli pingpongáč s číslem 28 – jako ve sportce. Pak roztočili jednorukého banditu se speciálním číselníkem losujícím světelnost a díky vyšší moci minuli 0,95 a zastavili na f/1,2. Přes undergroundové konektivity se připojili na neokleštěný Google, aby zjistili, že nikdo nic takového nevyrábí a nevyráběl, tím pádem budou zase první. Dopijte čaj a do práce, končím poradu.

Text a foto: Boris Stojanov, www.borisstojanov.cz, www.facebook.com/borisstojanovfoto

Byť cítíte notnou dávku ironie, možná se špetkou sarkasmu hned v úvodu, moje myšlenkové pochody jdou úplně opačným směrem. Viděl jsem totiž poslední týdny několik zpráv z automobilového průmyslu, které ukazují, že nám asi brzy ztuhne úsměv. Z čínských montoven se totiž stávají inovátoři a výrobci, kteří začínají tradičním automobilkám dělat hluboké zářezy na čele. A je to dobře. Nikdo nemá chuť stále dokola dotovat odborářské dovolené, výrobce tabulek a zelené sebevrahy. Čím dříve přijde zdvižený prostředníček ve všech odvětvích, tím lépe pro zákazníky. Takže jsem si při hraní s výstupem z této Laowy položil potutelnou otázku: Co se stane, až dojdou divná ohniska, kluci přidají rychlé ostřicí motory a elektroniku? S úsměvem jsem si odpověděl sám: V japonských kancelářích nastane velké mrzení a možná zmizí zase pár kostlivců. Dnešní člověk se chce bavit a utrácet peníze rozumně a je mu vlastně úplně jedno, jaké logo je na obalu jeho oblíbeného skla. Zdárným případem této transformace budiž třeba Sigma a Samyang. Stará a nová značka, obě si prošly tápáním – Sigma příchodem digitálu, Samyang řekněme slabší konstrukcí starých objektivů. A dnes? Rovnocenní a důležití hráči, stejně jako Laowa. U Laowy je to ještě markantnější, ta se ladí a zlepšuje s každým sklem a poslední rok dva jen zlepšuje to, co už je skvělé.
_BSR1356_resize_small.jpg

Když si totiž například vezmete do ruky tohoto nejnovějšího Arguse a otočíte prstencem od dorazu na doraz, ozve se takové kovové cvaknutí, na které jste zvyklí spíše u skel od Zeisse nebo Leicy. Navíc chod má pro mě naprosto jistý a správný odpor, nedá se totiž točit jedním prstem, musíte oběma. Je to jistota. Stejně tak volič clony, který samozřejmě může pro videotvůrce chodit naprosto neslyšně, když jste jen fotograf, cvaká, ale jen tak jemně, aby neplašil kolemjdoucí. Jediné, co vám prostě chybí, je informace v hledáčku a v souboru EXIF. Pokud fotíte, musíte se podívat, co máte za clonu, pokud vyvoláváte fotky v konvertoru, vzít tužku. Tak se prostě kochejte výsledkem a čísla nechte tabulkářům.

K tomu nadpisu – tohle sklo není pro starý. Je to samozřejmě nadsázka s použitím názvu filmu bratří Coenových. Nikdo na mě zabijáka neposlal, ale vražedného nedostatku mladého zraku jsem si tentokrát užil až běda. I když je to široké ohnisko, Sony A7R V na svých 61 Mpx prostě chyby neodpouští, takže pokud již vaše oči koukají na svět trochu déle, spíš bych volil nižší rozlišení. Vaše chyby pak nebudou natolik markantní. To se ale bavíme o hraniční vzdálenosti ostření, která je v tomto případě až od 0,5 m. Ano, nejsem z toho nijak unešený, ale zase s ohledem na velikost mě to moc nelimitovalo. Je to jen vzdálenost, kde se vám naplno otevírá síla monstrózního bokehu, který je plný bublifuku na pozadí díky cloně se třinácti lamelami. _BSR3716_small.jpgA to prostě chcete!

Ohnisko 28 mm jsem nazval divným. Všichni ti kompakťáci s Leicou Q už po této větě vyškubli stránky s mými texty a ostrým nožíkem vyřízli mé jméno na hřbetu časopisu, takže mohu pokračovat. Není to tak široké jako obvyklých 24 mm. Není to ale tak osobní jako klasika v podobě 35 mm. Je to sklo, kde máte pořád zakořeněný pocit, že vám něco chybí nebo přebývá. Je to však pouze vaše zkostnatělost, rutina nebo předsudek. Mezi mladými je to celkem oblíbené ohnisko, u street fotografů mám pocit, že snad vede. I nativní Sony 28 mm f/2 je za ty peníze dost oblíbené, takže smysl to určitě dává. Jen musíte zase hledat záběr a tohle sklo vás opět vyndá ze životní letargie. Dá vám šanci koukat se na svět jinak a je pouze na vás, zda to přijmete, či nikoliv.

Konstrukce je totiž opět velmi moderní a kromě dvou optických ED prvků s nízkým rozptylem jsou použity další prvky s vysokým indexem lomu světla, což je kombinace přinášející perfektní ostrost a kontrast při zcela otevřené cloně. Laowa navíc umí svým charakterem podpořit vysokou saturaci bezzrcadlovek Sony a pomůže vám v těchto
krásných měsících zachytávat svět plný barev. A to mají mazlíčci rádi.

Dokonale zpracovanému a do ruky padnoucímu objektivu vévodí na přední straně krásná obdélníková clona z kovu, která podtrhuje robustnost celé stavby a připravenost na hrubší život v ulicích. Ovšem utěsnění proti dešti stále chybí, což je škoda – zde by mohli hoši ještě trochu zapracovat. Jakmile tedy začne opravdu pršet, zaplujte do kavárny
a prohlédněte si dosavadní úlovky. Ostření má, jak jsem již popisoval, parádní hladký chod s dostatečným odporem. Je ale celkem strmé, což u opravdu hraniční vzdálenosti na půl metru od objektu může vyžadovat trochu píle a cviku. Naproti tomu u delších vzdáleností, kde není třeba tolik laborovat nad milimetrovou přesností, je rozsah od jednoho konce na druhý v podobě zhruba 1/3 otáčky velmi svižný a rychlý. Jen to chce trénovat a skvěle vidět. On totiž ani ten focus peaking na hledáčku s rozlišením přes 9 milionů obrazových bodů není všemocný.

Laowa Argus 28 mm f/1,2 FF

Laowa Argus 28 mm f/1,2 FF

Přejít na produkt


_BSR1469_small.jpg

Co tedy s tímto sklem?
Začal bych slovy: léto, výlety, cestování, barvy, takže lehká krajinka, architektura, nějaký ten pouliční cvrkot, využití bokehu při fotografování
portrétů atd. On je to v podstatě takový allrounder, když si odmyslím u 61 Mpx rozlišení viditelnost nepřesností a chyb, pokud nejste klinicky precizní, vyříznete si z toho jakékoliv další ohnisko a sociální sítě budou spokojené.

Pokud to tedy vezmu tentokrát zcela pragmaticky, robustní konstrukce, výjimečný optický výkon, frajerská sluneční clona a skvělé parametry pro foto i video nadšence, nemohu potlačit pocit, že se těch 562 g radosti za cenu kolem 18 tisíc korun s daní
opět Laowě povedlo.

Jo a „nesonisti“ nezoufejte, Laowa Argus 28 mm f/1,2 FF je ve standardu s bajonety Sony FE, Canon RF, Leica L a Nikon Z.